VoIP

Nové propojení VoIP s DMR převaděčem Hytera

V roce 2013 jsme úspěšně propojili a otestovali prostup telefonní linky VoIP do DMR radiosítě. Nešlo o připojení na bázi terminálu, ale modernější způsob – přímo na převaděč. Protože hlava česká je koumavá, manuály nečte, maximálně se jimi inspiruje, řešení doporučované výrobcem bylo ještě hardwarově rozšířeno tak, že lze na dálku softwarově přepínat zakončení telefonní linky v analogovém FM kanále, nebo prvním či druhém timeslotu DMR provozního režimu. Navíc použitá telefonní gateway (Linksys SPA3102) umožňovala konfiguraci dvou VoIP linek a jedné PSTN linky, přičemž mezi nimi v režimu přihlášení na gateway před sestavením hovoru, bylo možné se přepínat pomocí DTMF.

Protože jsme byli (pravděpodobně) první v Česku s tímto řešením na bázi Hytera převaděč + Zetron interface + VoIP gateway, opět (pravděpodobně) první, vám přinášíme informaci o tom, že po roce je již toto řešení zastaralé 🙂

Jak informoval výrobce, ve vývoji je již nový firmware řady 6.x pro všechny převaděče (tedy RD985, RD965 i nový RD625), který bude mít integrovanou podporu SIP.

Co to znamená?

Nebude již potřeba interface na připojení telefonní linky a servisních I/O převaděče, typicky nejrozšířenější Zetron M30, který jsme otestovali ve výše uvedeném propojení. Nebude se již na prostup do VoIP používat běžná VoIP gateway (na prostup do analogové PSTN linky postačoval jen samotný Zetron převodník), ale PBX gateway, která umožní jak VoIP, tak PSTN a vřadí se mezi LAN vstup převaděče a příslušný router IP konektivity. Nepůjde tedy zřejmě o nativního SIP klienta, jak vyplývá z přiložené infografiky, ale bude třeba toto řešení.

Jaké z toho vyplynou změny?

  • úspora jednoho hardwarového prvku (v tomto případě Zetron interface, který tvořil koncové zařízení telefonní linky a hardwarově ovládal převaděč při prostupu radiosíť – telefon)
  • pružnější ovládání typu hovoru (skupinový nebo privátní) ze strany telefonní linky (dosud nešlo a navíc byla pevná vazba na naprogramovaný TX kontakt v převaděči)
  • možnost konferenčních hovorů (dosud nešlo)
  • plné využití obou timeslotů (pro každou linku samostatný timeslot, dosud byla možnost jen jednoho)

Všechny dosavadní možnosti by měly být zachovány, včetně našeho rozšíření. Samozřejmě s tím, že v analogovém režimu je provozně aktivní jen jedna linka a počet VoIP linek a možnost analogové PSTN závisí na typu použité PBX (jako vzorová je od Hytery uváděna Grandstream UCM6102, viz obrázek níže). Pochopitelně jak bude dostupný firmware řady 6, hned se pokusíme vše otestovat, včetně videa jako minule. Doufejme taky, že když bude firmware povýšen o celou jednu řadu, novinek a vylepšení bude ještě více než jen tato.

Nyní již oficiální infografika od Hytery, foto vzorové PBX a ukázkové video toho minulého, zastaralého, přesto perfektně funkčního řešení propojení telefonní linky do digitální radiosítě 🙂

hytera_voip_solution

GS-UCM6102