CSI

DMR a D-Star combo radiostanice? Možná již brzy

Kanadskou firmu Connect Systems a její DMR produkt CS700 jsme nedávno představili v samostatném článku.

Nyní se však ze strany této firmy rýsují další zajímavé plány. Z rozhovoru prezidenta CSI Jerryho Wangera vyplynulo, že firma se setkala s pozitivní odezvou ze strany radioamatérské komunity a zájmem o její DMR radiostanici, zejména díky nízké ceně a proto pracují aktuálně na prototypu radiostanice, vycházející z modelu CS700, který bude integrovat jak DMR, tak i systém D-Star. Tento prototyp by chtěli představit na letošním americkém radioamatérském setkání Dayton Hamvention.

Vzhledem k tomu, že oproti standardu DMR, pro který vyvíjí techniku celá řada významných světových výrobců, D-Star zůstal po dlouhé řadě let osamocen jen u japonské firmy Icom a žádný jiný výrobce se nepřidal, mohl by tento počin být pozitivní pro uživatele dvojnásob – narušením „monopolu“ Icomu a možnostmi využitím obou standardů.

Nehledě na to, že Jerry Wanger prozradil i úvahu pro příští rok – dualband radiostanici 🙂

Doufejme, že tyto plány nezůstanou jen na rýsovacích stolech vývojářů.

Zdroj: server DMR Applications

Connect Systems CS700 – čínský DMR Kanaďan

CS700_WEBZáplava low cost DMR radiostanic, vesměs vyráběných v Číně, je na spadnutí. Jen pohled do některých čínských webshopů a katalogů dává najevo, že OEM výrobců DMR techniky je v čínských průmyslových zónách dost a není problém si dnes nechat nejen vyrobit cokoliv na míru, ale i využít nabídky hotových OEM produktů, velmi často ovšem ve formě plagiátů velkých výrobců, zejména Motoroly a Hytery (ano, číňan už umí napodobovat i číňana).

Jedním z příkladů OEM produktů je výrobek kanadské firmy Connect Systems (CSI), poměrně sympatická přenosná radiostanice CS700. Za cenu 180 USD dostanete rádio s plnohodnotným ovládáním, DMRA kompatibilitou a údajně velmi dobrým audio přednesem. Dojem kazí jen nejasnost ohledně funkce Roaming a nedotažený firmware a programovací software.

Recenzi na CS700 od  kanadského autora Dona VA3XFT je možné si přečíst zde (anglicky).

Krátké video na Youtube můžete shlédnout zde.