Hytera RD625 – první postřehy
Pro realizaci převaděče OK0DAS jsme se rozhodli využít zcela nový koncept z dílny Hytera a to model RD625, neboť byl pro nás výhodný zejména svými rozměry, možností montáže a vlastním zdrojem. Tady je pár fotografií a postřehů po prvním měsíci provozu.
Model RD625 je koncept převaděče tak, jak si ho asi většina z nás představuje – tedy nějaká krabice s pár LEDkami a nezbytnými konektory. Zásadně se tedy liší od modelu RD985, který je navržen jednak jako převaděč a jednak jako základnová stanice. Tady se nic takového nekoná. Stejne tak se zde nehraje na „RACKový rozměr“, ale rozměry jsou voleny tak, aby zařízení bylo kompaktní, ale nikoli na úkor chlazení nebo jiných ústupků.
- Kmitočtový rozsah: 400 – 470 MHz
- Výstupní výkon: 25W
- Spotřeba v klidu: cca 300 mA – má power-save
- Spotřeba při TX 25W: 5A
- Rozměry: 210 x 348 x 108 mm
- Hmotnost: 2870 g – bez duplexeru
- Vlastní spínaný zdroj
- Vstup pro zálohovací baterii
- Digitální i analogový režim
- Veškeré vlastnosti jako RD985
Jak je uvedeno výše, tak převaděč obsahuje jak vlastní zdroj, tak vstup pro zálohovací gelovou baterii.
O přepínaní, jakož i o dobíjení se stará jedna ze tří desek ukrytých uvnitř.
Na obrázku je vidět, že každá část ma vlastní desku, takže se lze snadno zorientovat a i opravy budou snažší.
Vnitřní část je nachystána pro montáž duplexeru, což značně zjednodušuje celou koncepci, neboť není třeba mít duplexer vně a v našem případě to bylo klíčovou výhodou společně s rozměry. V našem případě jsme do vnitřku převaděče namontovali duplexer HDF456.Q27H z produkce ATT Plus Holice. Tento duplexer ma na své rozměry výborné vlastnosti a jeho kvality byly ověřeny na převaděči OK0X na Pradědu, kde je mnohem větší VF „zátěž“ než na Sněžce.
Zkušenosti z provozu:
Po měsíci provozu ať už v testovacím režimu nebo na kótě máme pár poznatků:
- Převaděč se nikterak nehřeje a chlazení se spouští skutečně vyjímečně
- Veškeré RX VF vlastnosti jsou totožné s RD985
- Převaděč přišel s FW 5.5 a dle všeho má drobný BUG, který jsme již reportovali výrobci – jedná se o navazování MultiSite spojení s masterem.
- Cena RD625 je o cca 2000,- Kč nižší oproti RD985, což je sice nepříliš zajímavé, ale je třeba počítat s úsporou za pořizování zdroje.
- Přesto, že je již dostupný FW 6.0 pro RD625, není z důvodu absence MIC konektoru možnost, jak ho běžným postupem upgradovat do převaděče přes Acc konektor. Hytera údajně pracuje na novém flashovacím kabelu, ale snad bude možnost upgrade i bez něj.
Závěrem lze říci, že krom nižšího výstupního výkonu je daný model funkčně zcela totožný s RD985 a je tedy vhodný tam, kde jeho výstupní výkon bude dostačující. Což je na zváženou pro radioamatérské účely, kde jsou výkonové limity velkorysejší než v profesionálním segmentu, kdy podle Plánu využití rádiového spektra ČTÚ jsou limity ve VHF i UHF pásmu na 10 Wattech ERP. Pokud tedy není převaděč používaný zároveň jako základnová stanice a nevadí zde absence reproduktoru, displeje, mikrofonu a ovládacích prvků, jednoznačně vychází Hytera RD625 z provozně-technického hlediska vhodněji a cenově výhodněji, než plnohodnotná Hytera RD985. Po upgradu na FW 6.0 (jak doufáme) bude odstraněn nepříjemný SW BUG a převaděč bude zcela „bezúdržbový“.
Poznámka pod čarou je pro zloděje článků, kteří je pak bezostyšně vydávají za své na svém blogu.
PS: We hope that Lakeland Communications guys will not public this text and pictures on it’s blog without link to this pages like many times already done.