Dostupná radiotechnika pro systém DMR

V současné době je na našem trhu možné koupit stanice dvou hlavních hráčů na poli DMR technologie. Jsou to stanice firmy Motorola obchodně označované jako MotoTrbo a stanice Hytera DMR.

Firma Simoco uvedla svoji DMR řadu již v roce 2013, ale prozatím se s ní ještě nepotkáme. Pro mnohé může být zajímavou alternativou jejich mobilní stanice, která již od vývoje byla pojata jako „dělitelná“, tedy že tělo stanice je namotnováno kdekoli ve vozidle a celý ovládací panel je umístěn na vhodném místě.

Dalším velkým hráčem je firma Sepura, v našich končinách známá jako dodavatel terminálů pro sítě TETRA. Nicméně i ona představila svoje DMR řešení.

Relativně čerstvou zprávou je oznámení firmy Kenwood o uvedení vlastní řady DMR. Zatím jde o marketingové prohlášení, ale bude zajímavé sledovat, jakou cenovou politiku ze začátku Kenwood zvolí a jak to bude s kompatibilitou nadstavbových funkcí vůdči stávajícím výrobcům.

Pochopitelně nelze opomíjet snahy dalších méně známých výrobců nebo „chrličů“ levných radiostanic z číny. Zástupcem těch neznámých firem je například turecký Kirisun, který je dodavatel radiového řešení pro tamní armádu. Jeho první DMR stanice DP770 se už postupně dá sehnat i u nás, nicméně její cena atakuje standardní ceny již zavedených výrobců a o kompatibilitě nadstavbových funkcí zatím nikdo nikde nic nenapsal, takže zatím není asi zásadní důvod usilovat o její koupi. Další kapitolou jsou čínské firmy, které již také začali prodávat své první DMR pokusy. Jaká bude kvalita těchto radiostanic ukáže až čas. Doufejme jen, že to bude lepší, jak různá chrastítka jenž houfně obsadila analogové převaděče.

 

DP3600

DP3600

Jedná se o snad nejrozšířenější DMR stanici v našich zeměpisných šířkách. Její provedení je dobré ačkoliv design se z pohledu části uživatelů příliš nepovedl. Subjektivně se zdá, že stanice této řady jsou v analogovém provozu méně citlivé než v provozu DMR. Konspirační teoretikové to vykládají snahou firmy Motorola ukázat lidem, že budoucnost patří aluminiu a digitálnímu provozu. Nicméně stanice funguje přesně tak, jak se od ní očekává. VF výkon odpovídá standardu v dané třídě, tedy 5W na VHF a 4W na UHF. S originální baterií a anténou je stanice vodotěsná do hloubky 1m. Obchodní letáky uvádějí kapacitu 1000 kanálů, ale mezi uživateli panuje názor, že oněch 1000 kanálů není rozhodně konečné číslo – ukazatel využití paměti totiž při počtu cca 800 obsazených kanálů ukazuje něco málo přes 50%. Snad jedinou nevýhodou této řady je cena programovacího kabelu. Ta je 100$ a při koupi v ČR je k dostání za cca 2 200,- Kč. Přestože je kabel jen „USB prodlužovák“, nelze jej vyrobit „na koleně“. V konektoru, kterým se kabel připojuje ke stanici, je jednodrátová EEPROM DS2433 a teprve až si ji stanice načte, tak teprve potom začne připojené USB používat.

Stanice je již z pohledu firmy Motorola morálně zastaralá a začátkem ledna roku 2014 byl vydán FirmWare o kterém Motorola prohlásila, že je poslední. Stanice se dá stále koupit jako nová za cenu cca 11 000,- Kč

 

 

 

DM3600

dm3600_bez_pozadi

Funkčně úplně stejná s ruční DP3600, jen VF výkon je 35W. Ke stanici lze přikoupit mikrofon s klávesnicí a tím pádem lze pak zadávat z klávesnice stjné údaje jako na ruční DP3600 (kontakty, SMS). To, co u DP3600 stojí tak hříšné peníze, tedy programovací kabel, není u mobilní DM3600 vůbec žádným problémem. Naopak. Na zadním accessory konektoru je krom ostatních signálů i USB, které ale nevyžaduje žádnou atorizaci od EEPROM nebo jiného „kurvítka“.  Programovací kabel tak lze vyrobit za cca 20 Kč.

Ostatní platí stejné, jako pro ruční variantu – FirmWare už novější nebude, kanálů je více než dost. Cena za novou stanici je cca 10 000 Kč.

 

 

 

DP1400

dp1400_bez_pozadi

Tato stanice je v současné době (01/2014) nejlevnější DMR stanicí na trhu. Poskytuje základní analogové i DMR funkce. Její velkou výhodou je klasický mikroUSB kabel, který slouží k programování. Některým jistě neuniklo, že stanice je až velice podobná analogové CP140. Ano, je tomu tak. A je to ještě lepší – stanice má stejnou baterii, nabíječ i příslušenství. Dalo by se říci, že je to CP140 s DMR funkcionalitou. Má standardních 5W na VHF a 4 na UHF, 16 kanálů

Stanice je na trhu od čtvrtého kvartálu roku 2013 a její cena je cca 5 500,- Kč.

 

 

 

PD785

pd-785_small

PD785 je stanice od zavedeného čínského výrobce Hytera. Modelová řada 785 (785 je označení modelové řady určené pro Evropský trh)  je nejdéle vyráběnou. Ruční radiostanice PD785  plně zapadá do popisu profesionální odolné stanice pro nešetrné zacházení. VF výkon je opět obligátních 5W na VHF a 4W na UHF. Stanice je vodotěsná (s originálním příslušenstvím) do hloubky 1m, dodává se standardně s Li-Ion baterií 2000 mAh, takže běžně vydrží dva dny bežného provozu.  Stanice disponuje všemi analogovými i DMR funkcemi.

Pro naprogramování stanice je třeba USB kabel, který stojí rozumných 600,- Kč. Navíc poslední FirmWare umožňuje programování většiny parametrů z klávesnice. To neznamená, že se člověk obejde bz kabelu, jako u amaterských stanic, ale že když na výletě zjistí, že špatně naprogramoval kmitočet, subtón, ColorCode, TimeSlot, scanlist, atp…, tak jej z klávesnice opraví. Co z klávesnice zadat nelze, je nový kanál a zóna. Na to je právě stále ještě potřebný onen kabel.

Stanice má barevný display. To je některými uživateli vykládáno jako nevýhoda zvláště při používání na slunci. Z osobní zkušenosti mohu prohlásit, že klasický mnonochromatický LCD display je jistě čitelnější, ale to neznamená, že je display PD785 na slunci nečitelný. Dále je třeba zmínit, že sklíčko displaye je z polarizovaného „skla“ tedy plastu 😉 a tím je při používání polarizovaných slunečních brýlí display v určitém pohledu nečitelný – prostě je černý jak díra do komína 🙂

Provedení ale hlavně umístění reproduktoru může u někoho vzbuzovat pochybnosti o jeho vlastnostech, obzvláště o jeho akustickém výkonu. Z praxe lze uvést, že na to, jak je to malé „chrastítko“, tak svoji práci odvádí na 100% a ještě se nám nestalo, že by někoho z nás reprodukce zklamala.

Stanice je výrobcem chápána jako „vlajkový“ model a z tohoto důvodu stále vycházejí aktualizace FirmWare. Cena stanice je cca 11 500 Kč.

 

 

 

MD785

 

md785_smallStejně jako u Motoroly, tak i u Hytery platí o mobilní stanici totéž, co o ruční. Liší se jen výkonem a to 25W. Opět lze dokoupit  mikrofon s klávesnicí a mít možnost zadávat údaje z klávesnice.

Opět bych se zastavil u programování. Stanice používá  konektor CANNON 26 co by konektor pro připojení příslušenství. A i přestože originální programovací kabel lze pořídit za cca 500 Kč (připojuje se na mikrofonní konektor), tak lze vyrobit programovací kabel za 30 Kč (připojuje se na accessory konektor). Vše ostatní je shodné s výše napsaným.

Stanice dostává nový FirmWare cca jednou za půl roku a její cena je cca 10 000 Kč.